Avatar

🇹🇷 🇬🇧

Doğukan Sahil

Antalya / Konya

Genetics and Bioengineering BEng. Biomedical Engineering M.Sc. Student.
#multidisciplinaryRaspberry Pi 5 İnceleme ve Cluster

Raspberry Pi · 28 / 02 / 2024 · 3 dk · 0 · 81

Bundan yaklaşık 10 yıl önce ilk Raspberry cihazımı aldığımda çok heyecanlı bir genç olarak "kredi kartı büyüklüğünde bilgisayar, üstelik sadece birkaç dolara" fikrini çok sevmiştim. Aradan geçen çok kısa sürede retropie cihazından öteye gidemedi, bu durum browser olarak kullanılmaya başlayana kadar sürdü.

Aradan geçen bu 10 yıldan sonra geçtiğimiz aylarda Pico, Pi zero 2w ve Pi 5 modellerini satın alıp inceledim ve kullanma fırsatım oldu bu blog yazısında tecrübelerimi size aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle pico modeline kısaca deyinmek istiyorum. Arduino nano modeline hiçde benzemeyen, benzemeye de çalışmayan bu cihaz aslında bir micro python dili kullanan mikrodenetleyici içeriyor. (Arduino İde için bazı araçlar mevcut.) Arduino Nano ve uno gibi modeller, ATmega328 mikrodenetleyici temelli ve C/C++ ile programlanırken, Raspberry Pi Pico, Raspberry Pi Vakfı tarafından geliştirilen RP2040 çipi üzerine kurulu ve MicroPython ile C dili desteği sunar. Bu kartlar arasındaki farklar, mimari, programlama dilleri ve kullanım amaçları açısından belirgindir. Bu cihazı satın aldıysanız veya almayı düşünüyorsanız ilk bakmanız gereken yer burasıdır.

Gelelim gerçek Raspberry Pi'lere.. Çok büyük beklentilerle aldığım Pi zero 2w modeli maalesef benim için çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. 3B modelinde bile tarayıcı iyi kötü çalışırken pi zero için üzgünüm ama tarayıcıya tıkladıktan sonra pişman oluyorum. Öte yandan Pi hole gibi eklentiler için biçilmiş kaftan denebilir. Özellikle Pi hole kurulumu sonra modeminizden DHCP ayarlarını yaptıktan sonra zero 2w'yu unutabilirsiniz. Evdeki bütün cihazlarınıza tek yapmanız gereken belirlediğiniz sabit İp'yi girmek ve reklamlara veda etmek. İşlemci ve ram özellikle pi hole gibi uygulamalar için son derece yeterli. 30 - 35 $'a evinizde dns çukuru yapmak çok keyifli. Özellikle böyle bir sistem kurmayı düşünenler için ek olarak bir istatistik ekranı için SSD1306 öneririm.

Gelelim Pi 5'e.. Pi 5 gerçek bir CANAVAR. Pi 5 için tarayıcı, libre office ve benzeri uygulamalar çocuk oyuncağı. Pi 5 4Gb ve 8Gb ram modelleriyle tanıtıldı. Ben 2 adet 4gb modelini tercih ettim. Bunun sebebini sonra başka bir blog yazısında deyineceğim. Öte yandan Pi 5 için özel olarak üretilen soğutucu fanlar sayesinde bırakın CPU Throttling olmasını 70 derece üzerini günlük uygulamaların hiç birinde görmedim. RaspianOs ile birlikte bu fanlar devrini otomatik olarak ayarlıyor ve GPIO pinleri hala boş kalıyor. Bir kaç overclock denemem olsada muhtemelen slikonla alakalı olmakla birlikte başarısız sonuçlandı.

Gelelim neden İki adet Pi 5 sorusunun cevabına. Cluster. Çok yakında bu konuyla alakalı yine kapsamlı bir rehber yayınlayacağım.